понеделник, 4 ноември 2013 г.

Целулитът и как да се приборим с него?

всеки е виждал портокаловата коричка по нечии бедра и жените усилино се стремят да премахнат този недостатък понеже това не се вписва в тяхното изваяно тяло .
Какво обаче е всъщност целулита?
някои го смятът за козметичен дефект истината обаче е друга. Медицината ни казва че това е сериозно заболяване на съединителната тъкан, което засяга едновремено лимфната и кръвоносната система на повърхноста. На прост език казано означава дистрофия на мъсколните тъкани при жените.
Кои обаче страда от това?
Ако в момента нямате целулит и си казвате това не ме засяга, на мен няма да ми се случи ще ви разочаровам. Проучванията показват че между 85-90% от нежния пол и 3% от силния пол, имат или в бъдеще ще имат, независимо дали имат активен и здравословен начин на живот или това не ви е присърце.
Причините за целулита може да са един или съвкупност от няколко. Първата и можеби наи сериозна е наследственото предразположение, нездравословно хранене без дневен режим, набързо да хапнем нещо я хамборгирче я картовки и т.н. без никакви зеленчуци и плодове. Наднорменото тегло, честото колебаене на теглото, заседналия начин на живот, тютюнопушенето прекомерния алкохол, замърсената околна среда, стреса и не на последно място хормонен дисбаланс в организма(дисфункция на яйчниците, надбъбречните жлези и щитовидната жлеза) могат също да са преченители на целулита.
Ето и малко биология. Нашата кожа представлява сложно устроен орган, изпълняващ редица важни функции
- покриват тялото, като го предпазват от механични увреждания и инфекции.
- участва в реголирането на температурата.
- чрез секрецията намираща се  в жлезите служи като орган на отделителната система.
Тя е своебразно депо на енергия и витамини*. Състои се от три слоя:
- повърхностен - епидермис.
- дълбок слой - дерма.
- и подкожния слой, който свързва кожата с подлежащите органи хиподерма.
Хиподермата представлява "подложка" на кожата, която я свързва с подлежащите й тъкани. Тя е изградена предимно от липоцити (мастни клетки), изпълнени с мастни капки и съединителна тъкан под формата на влакна, събрани в снобчета които придават еластичност и здравина на кожата. Подкожния слой има различната дебилина в различните части на тялото, най-плътен  е слоя в седалището и корема следвани от бедрата и гърдите, като напълно липсва под ноктите и клепачите.
При процеса на затлъстяване се наблудава увеличение на броя и същевременно уголемяване на мастните клетки, които в последствие се обединяват в по-големи мастни капки.
Женското тяло е устроено така, че позволява по-голямо натрупване на мастна тъкан, отколкото при представителите на силния пол.
Другия важен и потенциално опасен фактор се оказва въздействието на свободните радикали и съпътстващите ги процеси.
Резултатът е един - вследствие на всички тези промени нараства налягането вътре в тъканите, развива се хипоксия, а механичния натиск в посока навън към епидермиса деформира кожната повърхност и я прави неравна с подутени и хлътвания или известно на всички като портокаловая кожа.
Добре разбрахме какво е целулита и кои хора засяга но как да се справим с него?
Всеки дава ъкъл но малцина дават решение. Решението е комплексно, първо трябва да се започне с храната.
Минималното количество плодове и зеленчуци които трябва да се приемат на ден за набавяне на нужните ни витамини и минерали е 1:1кг. Търсете хранителни продукти с минимално участие на овкусители, консерванти и подобрители. Приемаите възможно наи много прясно изцедени плодове пийте повече чай предимно зелен в него има много антиоксиданти които спомагат за извеждането на шлаките и токсините от организма, които са потенциални отговорници за появата на целулита. Приемаите повече сурови ядки. Гответе с олио от ленено семе, зехтин или рапично олио.
Спортът
Както казахме една от възможните причини е липсата на визически упражнения вследствие на което има лоша цирколация на кръвта.
Когато тренирате следете дишането си то е много важно. един от най-добрите спортове за борба с целулита е плуването и въобще водните спортове. Водата тонизира кожата и действа благоприятно на кръвоносните съдове, а мазнините се изгарят само в условията на интензивно снабдяване на тъканите с кислород. Физическото натоварване първо укрепва мусколите, борите се с целулита и предотвратявате по-нататъшната поява.
Нека да не забравяме и антицелулитната козметика но колкото и добра да е тя ако не се използва правилно няма да видим значителен ефект.
Правилата са следните:
- Нанася се веднъж или два пъти на ден: сутрин и вечер
- Кожата задължително трябва да бъде почистена и напарена, един два пъти седмично преди нанасяне на антицелулитната козметика е необходимо да се използва скраб или пилинг.
- Средството трябва да се втрива няколко минути с къгови масажни движения, повтаряйки движението на кръвния поток, т.е. от долу на горе, от колената към бедрата, а не обратното.
Успешното премахване на целулита не се постига от днес за утре изисква се постоянство. Няма магически крем, капсули или хапчета ако не са съчетани с правилно хранене и спортуване.
БЪДЕТЕ АКТИВНИ!

Няма коментари:

Публикуване на коментар