Когато за първи път чух здравословен сън си казах както повечето хора сигурно че значи да спим по 8-10ч. на денонощие или пък събота и неделя да си наваксваме ако през седмицата не можем, да имаме удобно легло и възглавница. Оказа се че нещата не са точно така.
За да имаме здравословен сън трябва да спазваме някои правила. Все общо твърдение е че на човек му са нужни 8 часа сън в действителност ако имаме качествен сън ни са достатъчни и 6 часа освен това за хората които си казват че ще си наваксат събота и неделя ще ги разочаровам но нещата не стават така на тялото ни е нужно от всяко денонощие да си почива по 6-8ч. (както казах зависи от начина ни на живот) също както се храним сутрин, обед и вечер. Казано просто ако сте от хората които ставате с лекота от леглото и сте изпълнени с енергия това означава ще сте имали здравословен сън.
За здравословния сън е важно да се знае че важна роля играят както хубавия и удобен матрак и възглавница така и здравословното ни хранене и активния ни начин на живот (дали спортуваме). Здравословния сън ни е нужен за да може да си почива като умът така и тялото от стресиращия натоварен ден.
Ето и някои правила за здравословен сън.
- Вземете се едно джобно тефтерче и си записвайте на него списъка със утрешните ви задачи също така и дръжте химикалка под ръка ако междувременно ви изключи нещо или се сетите за нещо. По този начин позволявате на мозъка си да не мисли постоянно за това да не би да го забрави и да си почине.
- Не гледайте телевизия или слушайте радио до късно вечер особено пък новините и не ги оставяйте включени заспивайки или докато спите. това е от изключително значение за здравословния сън. Нека стаята ви бъде, колкото е възможно по-тиха – изключете всички електрически уреди и помолете останалите в къщата да пазят тишина.
- Прочетете някоя вдъхновяваща статия или материал за личностно израстване около 30 минути преди да си легнете. Целта е да ангажирате ума си с позитивни образи преди да заспите, така че последното, за което да си мислите преди да легнете да бъде нещо приятно и мотивиращо – а не стресиращите мисли, които минават през главата на повечето хора, когато си лягат.
- Уверете се, че стаята, в която спите е възможно най-тъмна – колкото по-тъмна е стаята, толкова по-добра предпоставка е за дълбок сън.
- Не яжте поне три часа преди да си легнете. Когато в стомаха ви има необработена храна, тялото ви се съсредоточава основно върху смилането на храната, а не върху възстановяването си – а именно това е целта на съня! Тялото е смила храната най-добре когато се движи, а не когато лежи.
- Не взимайте хапчета, витамини или билки, които да ви помогнат да заспите (освен, ако не е изрично изискване на лекаря ви). Повечето от тези изкуствени приспивателни не правят нищо повече от това да умъртвят чувствителността ви – целта на съня, обаче, е да даде на тялото време и средства за да се възстанови и подготви за следващия ден. Когато използвате приспивателни, за да заспите, всяка система в тялото ви се забавя, включително и системите, които трябва да възстановят тялото ви.
- Уверете се, че има достатъчно свеж въздух в стаята. Смята се, че въздухът в затворените помещения е един от най-токичните. Когато спите, вие можете да вдишате само въздуха, който ви заобикаля. Опитайте се да отворите прозорец (дори съвсем малко, ако е студено навън). Свежият въздух, който влиза отвън докато спите ще помогне на тялото ви да се обнови.
- През деня, направете 60 минути умерени физически упражнения. Ако нямате цели 60 минути свободни, направете 3 сесии от 20 минути или 6 от 10 минути – просто нека крайния резултат са 60 минути. Най-доброто упражнение когато говорим за общо здравословно състояние и подготовка на тялото за сън е ходенето.
Няма коментари:
Публикуване на коментар